Centrum sociálních služeb Tloskov

sídlo: Tloskov 1, 257 56 Neveklov,
telefon: 317 740 111, GSM: 736 630 862, hlasový informační systém: 317 740 115,
dat.schránka: 76j8qxm, e-mail: centrum@tloskov.cz,
zřizovatel: MPSV.

O nás              Mapa            Orientační plánek 

Kontakty - základní telefonní

 

Více kontaktů - podrobněji

 

Informační hlasový systém     317 740 115

Spojovatelka                          317 740 111

PhDr. Matěj LIPSKÝ, Ph.D.317 740 106

Mgr. Hana CHARVÁTOVÁ       736 630 860

Vladimíra MUCHINOVÁ           317 740 104

Mgr. Hana Čejková 733 714 603

Ing. Hana BAČÍKOVÁ              605 296 151

 

Služby - raná péče

    Raná péče

Kapacita celkem: 25 uživatelů, volná místa: 0

Vedoucí služby:
PhDr. Jiroušková Radka
tel: 731 156 769
e-mail.: jirouskovar@tloskov.cz
Sociální oddělení:
Muchinová Vladimíra
e-mail: muchinovav@tloskov.cz
Působnost:
Benešovsko, Voticko, Vlašimsko, Říčansko, Sedlčansko, Dobříšsko.
 
Zřizovatel: MPSV
Raná péče je poskytována bezplatně.
Poslání
Služba rané péče je zaměřena na podporu rodiny a podporu vývoje dítěte raného věku s ohroženým vývojem, mentálním, tělesným či kombinovaným postižením.

Od září 2021 nás najdete na nové adrese v Benešově, Masarykovo nám. 1, budova piaristické koleje II. Patro.

 

Z našich akcí.

Týden rané péče - tisková kvalita.

V průběhu měsíce června proběhly dvě krásné akce s našimi rodinami.

 

V neděli 19. června jsme se v úmorném horku sešli na břehu konopišťského rybníka, abychom podpořili akci Houmr run a hlavně charitativní běh pro ,,našeho“ Toníčka.

S heslem ,,Kolem rybníčka pro Toníčka“ se vydal dlouhý peloton běžců, chodců a maminek s kočárky, aby podpořil bojovníka a optimistu Toníka.

Výtěžek z akce byl organizátory ihned po ukončení akce předán rodině.

Krásná částka 19.700 Kč bude využita na terapie a plavání s Babyclubem Čochtánek.

 

Poslední před prázdninová akce se uskutečnila v sobotu 25. června v areálu CSS Tloskov.

Po třech letech jsme se opět všichni mohli sejít na setkání rodin,  využít terapeutický bazén s posuvným dnem, ježdění na koních a kontakt se zvířátky.

Pro starší děti a sourozence byla připravena výtvarná dílna na kavárně, kde souběžně probíhala přednáška paní psycholožky PhDr. Danuše Slánské z SPC Benešov na téma ,,Zaměřeno na maminky“.

Děkujeme za krásný den a přejeme všem našim rodinám stejně krásné léto.

Tým Rané péče

Červnové setkání uživatelů Rané péče

,,Máme dvě ruce na povídání“

V pondělí 4. dubna se pod záštitou CSS Tloskov a Rané péče Tloskov, Benešov uskutečnil workshop

 s názvem ,, Máme dvě ruce na povídání“ v piaristické koleji v Benešově.

Lektorka Mgr. Pavla Foster Skalová svým přístupem pozitivně naladila a aktivovala všechny zúčastněné, a tak 8 hodinový program utekl nečekaně rychle a všichni odcházeli s nadšením do další práce.

Komunikace je nesmírně důležitá pro nás všechny a pokud ještě děti nekomunikují verbálně, snažíme se rozvíjet porozumění gesty nebo obrázky. Spolupráce je velmi důležitá jak v rodinném prostředí, tak v MŠ a dalších zařízeních, které děti navštěvují.

Na workshop jsme přizvali asistentky a asistenty ze spolupracujících MŠ, kam  ,,naše“ děti docházejí, rodiče a další podporující odborníky v Týmech okolo dítěte.

Počet byl omezený a nemohli jsme pokrýt zájem z řad dalších rodičů, ale pevně věříme, že budeme moci uskutečnit další workshop.

 Za tým rané péče, R. Jiroušková

 

 

První soboru v září začal úžasný měsíc pro ,,naše“ děti z rané péče.
Dne 4. 9. kapela Czech IT pořádala další Festival příběhů, tentokrát věnovaný Rozárce z naší rané péče.

V neděli 19. 9. se tým rané péče společně s přáteli, Nadačním fondem Zlatá hvězda a dalšími sportovními nadšenci, zapojil do dalšího charitativního běhu v rámci BBF.

Tentokrát se běželo pro Adámka Hrdého.

Podpořil nás také vítěz letošní Beskydské sedmičky Matěj Beneš, naši skvělí pediatři MUDr. Zuzana Zelená, MUDr. Michael Richter a mnoho dalších skvělých lidí.

Díky pořadatelům za výbornou organizaci celých závodů. Na stadionu jsme předávali šek s 33.000Kč a dalších 24.000kč bylo předáno z pokladničky NF.

A konečně  4. října byl předán šek pro další  dítě z ,,rané péče“ od firmy VETOS, která se v rámci oslav  25 let na trhu rozhodla poprosit partnery o příspěvek na terapie pro Daníka.

Celý obnos ještě s obrovským plyšovým medvědem byl slavnostně předán mamince a malému Daníkovi v areálu firmy.

Jsme rády, že můžeme pomáhat nejen odborně, ale díky přátelům a známým posouvat povědomí rané péče pro širší veřejnost a být prospěšné rodinám i jinak.

 

Raná péče v době Covidu 2020 - 2021

Před rokem jsme si vůbec neuměli představit, co všechno nás čeká, jaká omezení a ohrožení zasáhnou do našich profesních i osobních životů. Zpočátku stres, šok, jak dlouho bude vše trvat? Budeme se umět přizpůsobit novým podmínkám? Jak budou fungovat konzultace na dálku, tým, vzdělávání, supervize, budeme dostatečně flexibilní na změny? Jaké bude celkové naladění?

Nakonec jsme jarní období zvládli, i když jsme měli částečně uzavřenou možnost konzultací v terénu, v létě se všichni  ,,nadechli“… už bude lépe, ale to jsme nevěděli, co nám přinese podzim.

Od 1. července se nám podařilo dle registrace MPSV navýšení kapacity  služby o další tři rodiny.

Alespoň v září  jsem si užili skvělý BBF v Benešově a charitativní běh pro Rozárku, další akce jsme museli do konce roku zrušit.

Raná péče od podzimu dle vládních nařízení fungovala v plné míře a bylo na dojednání, zda spíše on line konzultace nebo práce přímo v rodině. Náš tým pracoval po celou dobu (a dále zatím pracuje) stále na 100% v terénu, i když stále trochu  ve stresu… rouška, respirátory a všechna hygienická opatření se nám vrývají pod kůži – jsme pravidelně v Centru sociálních služeb v Tloskově testované a nyní již i očkované. Máme v provozu i naši kancelář v Benešově, kde poskytujeme konzultace a  poradenství pro nové žadatele  i stávající uživatele služby.

Všichni jsou více unaveni, od podzimních měsíců nás rodiny více kontaktují, potřebují podporu a sdílení, jsou vyčerpaní.…pokud mají doma dítě s handicapem a další starší sourozenci se vzdělávají distančně, rodiče už nezvládají…a nechápou, proč stále děti nemohou do škol…jako v jiných státech.

A nejedná se pouze o děti ze ZŠ, i středoškoláci začínají mít velké psychické problémy – špička ledovce?? Stále více se zaplňují poradny a vyhledávají další odborníci?? Ale fungují MŠ, 1., 2. třídy a speciální školy… to vše a mnoho dalšího pomáhá poradce v rodinách řešit.

Co nám doba covidová zatím dala??

V jarní období to byl čas a prostor pro výrobu a revidování nových pomůcek, metodik, vyhledávání nových podnětů, on line vzdělávání a supervize, více práce s technikou.

Možnost práce poradce s rodinou on line i v budoucnu  - náhlé onemocnění poradce nebo člena rodiny, poruch  auta a pod, méně obav z toho, že něco nejde!!

On line setkávání mezi  rodinami – již někde funguje – propojení rodin, které si sdílejí své zkušenosti, sami mezi sebou bez vedení poradců rané péče.

On line – možnost zachování kontinuity ve fungování služby rané péče, video tréninky a podobně.

Velkou podporou pro naše malé pracoviště je sdílení s kolegyněmi z Asociace rané péče České republiky, jejímž jsme členy, míra důvěry v tým, ve své nadřízené, podpora rodiny.

Ano, asi to půjde i jinými způsoby, nic méně si pro letošní rok asi všichni přejeme:

 žít a pracovat  ,,normálně – jako dříve“.  Zodpovědnost je na nás všech!!

                                                                                                                                             R. Jiroušková, raná péče

 

Více on-line na Facebooku: https://www.facebook.com/

Raná péče v jarním období J.

V průběhu jarních měsíců jsme byli nuceni z důvodu nařízení vlády a vývoje situace v České republice pozastavit terénní a ambulantní ranou péči.
Ale stále jsme byly pro všechny rodiny  on line – společně  jsme alespoň telefonicky, e -mailem, chaty a také video hovory sdíleli  potřeby našich uživatelských rodin.
Během měsíce března a dubna jsme pro tvořily, kreslily, lepily, laminovaly a skládaly nové pomůcky a opravovaly hračky a další potřebné pomůcky pro naši práci.
Vzhledem k nařízeným opatřením jsme se snažily aktivně pomáhat, naši blízcí a přátelé šili roušky, které jsme rozesílaly a ještě stále doručujeme i pro starší sourozence nebo ,,naše“ děti z rané péče, které se již chystají koncem května do školy.
2. dubna jsme alespoň symbolicky podpořily Mezinárodní den autismu, který se vyznačuje modrou barvou, modrá je barvou porozumění, pochopení a komunikace.
Velikonoce jsme všichni netradičně prožili v úzkém rodinném kruhu, ale moc nás potěšily pozdravy a fotky našich klientských rodin, jak si Velikonoce užívají tvořením a výzdobou svých domovů.
Intenzivně jsme sledovaly vývoj situace a konzultovaly s kolegyněmi z Asociace rané péče z celé České republiky.
V současné době jsme byly v našem centru sociálních služeb preventivně již dvakrát tetované Rapid testem Covid 19 a v týdnu od 25. 5. bude probíhat další testování. Vedení Centra se snaží zajistit maximální bezpečnost pro své zaměstnance a všechny uživatele služeb.
Aktuálně k dnešnímu dni  je snad vše na dobré cestě, a tak již můžeme plánovat i terénní podporu pro naše rodiny od pondělí 11. května, samozřejmě vše dle aktuálních potřeb rodin a za stanovených bezpečnostních podmínek.

Těšíme se na vás Radka, Světlana, Radka J

   

 

PF 2020

V rámci celostátní kampaně Týden rané péče, která proběhla v týdnu od 4. – 10. listopadu,  jsme se i letos zapojili s několika akcemi.
Nevětší byla  již III. konference, na kterou jsme pozvali odborníky, se kterými spolupracujeme v rámci podpory našich rodin.
Této akce se jako posluchači zúčastnili asistentky, učitelky z MŠ, studenti a rodiče a naše kolegyně z CSS Tloskov, ale také další spolupracující odborníci (lékaři, PPP, OSPOD, ÚP  apod.), kteří mají o problematiku zájem a spolupracují s námi v rámci TOD (tým okolo dítěte). Tématem letošní  konference byla  Komunikace – podpora rodin s dítětem se znevýhodněním.
Další akcí byla výstava fotografií rané péče aneb ,,Nahlédněte pod pokličku naší práce“ v DDM V Benešově.
A dále společné setkání rodičů a dětí rané péče v Klubíku v dětském centru Krokodýl v Benešově s tvořením a sportováním, které připravila maminka Lenka.
Týden akcí utekl jako voda a my již se těšíme na ročník další.

Tým rané péče

 Raná péče - konference Benešov

 Benešovský běžecký festival 2019 a Charitativní běh pro Bedříška

Rok utekl jako voda a dvojčátka Eliška s Terezkou, pro které jsme běželi v loňském roce, zvládly první třídu, sociální terapie, terapie na koních, malování, letní tábor s asistencí a obrovský pokrok v sociálních dovednostech. Ještě v loňském roce nezvládly takto velkou akci ani navštívit a letos s námi závod dokonce celý uběhly.
Velký dík patří všem, kteří holčičky podpořili a ony dnes mohly společně s námi podpořit Bedříška, chlapečka z 1. třídy s diagnózou DMO, který je zatím odkázaný na vozík, ale snaží společně s celou rodinou bojovat proti osudu a rád by chodil jednou sám. S maminkou Bedříška jsme hovořili o jeho nadšení a možnosti jezdit 2x ročně do lázní Klimkovice.
Celá neděle proběhla ve sportovně přátelské atmosféře, kolem našeho společného stánku s Nadačním fondem Zlatá Hvězda bylo stále veselo. Přišli nás také pozdravit další ,,běžci“ – naše bývalé děti z rané péče s rodiči. 
Při společném focení našeho týmu se všichni zúčastnění aktivně připojili do našich barev a ,,růžové komando“ se vydalo na trať. Těší nás, že můžeme být partnery této úžasné akce a společně jsme předali Bedříškovi a jeho mamince šek na 45. 408 Kč.
Přejeme Bedříškovi spoustu radosti a sil a my už plánujeme další akce na podporu ,,našich rodin“ v rámci kampaně Týden rané péče, která bude probíhat od 4. –  10. listopadu 2019.

Raná péče CSS Tloskov a Benešov, R. Jiroušková

Letní setkání rané péče

Ani v letošním roce nemohlo chybět pravidelné Letní setkání rodin rané péče. Sobota 8. 6. byla krásně prosluněná a my jsme se všichni těšili na příjemné setkání se vzácným hostem PhDr. Radmilou Pikorovou.
Paní doktorka z pedagogicko- psychologické poradny nám a našim rodinám  věnovala celé dopoledne, které proběhlo v příjemné neformální atmosféře. Naše setkání začalo v kavárně v Tloskově, kde si děti mohly vytvořit spoustu zajímavých výtvarných nápadů se studentkami – dobrovolnicemi.
Poté jsme se přemístili do muzikoterapeutických ateliérů, kde si menší děti zahrály na zvířátka, zazpívaly a koncertovaly u klavíru se studentkami Aničkou a Adélkou. Starší děti využily bonga a velké bubny, aby rozjely parádní indiánské bubnování.
Po vyčerpávajícím hraní následovalo občerstvení a  lehký oběd. Odpoledne na nás čekala kolegyně Martina Synovcová na farmě Skalka, kde si děti pohrály s králíčky, kočkami a sledovaly krmení dalších zvířat. Všechny děti se těšily na jízdu na koních a tu si náležitě v doprovodu rodičů užily.                
V závěru dne jsme si připomněli další ročník Benešovského běžeckého festivalu a charitativní běh, ten v letošním roce podpoříme opět dobrovolnicky s týmem rané péče, s  maminkami, studentkami gymnázia a dalšími přáteli v neděli 22. záři.  Letos je běh věnovaný  pro Bedříška Svobodu z Benešova.

 Za tým RP Radka Jiroušková

 

Týden rané péče: Konference, koncert

plakat Koncert pro Elisku a Terezku 2018

Rana pece program konference 2018

Každý může běžet

V neděli 24. září  2018 se tým rané péče se svými rodinami, přáteli a společně s Nadačním fondem Zlatá hvězda sešel opět po roce na Charitativním běhu v rámci Benešovského běžeckého festivalu, který tentokrát podpořil Elišku a Terezku, dvojčátka s atypickým autismem.
Holčičky byly v péči naší rané péče a letos nastoupily do první třídy, kterou zatím skvěle s paní asistentkou zvládají.
A i když celý den počasí příliš nepřálo, vše vyvážilo nadšení, dobrá nálada a  obrovská ,,parta“ běžců, maminek s kočárky, rodičů holčiček, menších dětí i velkých atletů včele s českou atletkou a běžkyní na lyžích Evou Vrabcovou Nývltovou.  
Nakonec byl v odpoledních hodinách mamince předán šek na 33.714 Kč, ale dále je otevřen účet Nadačního fondu Zlatá hvězda a pokladnička v knihkupectví Daniela, kam je možné přispět.
Jsem rády, že můžeme být partnery této úžasné akce.

Za tým rané péče PhDr. Radka Jiroušková, Mgr. Radka Svobodová

 

KAŽDÝ MŮŽE BĚŽET 23. 9. 2018. BENEŠOV, Masarykovo náměstí.
Charitativní běh pro Elišku a Terezku od 12:15 hodin.

Charitativní běh pro Elišku a Terezku

 

Letní setkání rané péče

V sobotu 9. 6. proběhlo další Letní setkání rané péče na farmě Skalka, kam jsme se všichni rádi vrátili po rekonstrukci venkovních prostorů.

Na celé dopoledne byl připraven bohatý program a občerstvení jak pro děti, tak pro rodiče.

Krásný letní den, koně, drobná zvířátka na farmě a připravené soutěže si  děti velice užívaly.

Nejvíce nadšené byly z kádě s vodou, kde lovily rybičky. Cákání, šplouchání vody a veselý dětský smích se rozléhal po celé farmě.

Samozřejmě téměř všechny děti využily možnost svézt se na koni pod odborným dohledem naší kolegyně Alice.

Další úkol hledání předmětů v obilí bylo pro některé malé návštěvníky úplně novám zážitkem. Děti si rychle našly nové kamarády a společně objevovaly další zajímavé koutky na farmě.

Pro rodiče byl připraven  odborný program v podobě přednášky paní logopedky Mgr. Michaely Voldřichové o včasné logopedické intervenci a Mgr. Světlany Drábové, která informovala rodiče o podmínkách podání žádosti a možnostech využití asistentů pedagoga pro své děti.

Přednášející trpělivě odpovídaly na otázky rodičů, velký prostor měli všichni na sdílení zkušeností.

                Nakonec pozval pan Pánek všechny přítomné na další ročník Benešovského běžeckého festivalu na charitativní běh, kde v letošním roce podpoříme také s týmem rané péče, maminkami, studentkami gymnázia a dalšími přáteli a podporovateli v neděli  23. záři Elišku a Terezku, holčičky, které byly uživatelkami naší rané péče.

V průběhu přednášek nechyběl ani pravidelný výtvarný koutek, kde si každý mohl vyrobit berušku a namalovat obrázek.

                Po náročném dopoledni se všichni těšili na pozdní  lehký  ,,zdravý oběd“ v podobě hranolek a pizzy, které pro nás připravil kolega Karel a pomalu se všichni loučili s přáním krásného léta.

                                                                                                                                             Za tým RP Radka Jiroušková

 

23. 4.  2018 se konaly v malém benešovském bazénu VODNÍ HRÁTKY pro rodiče a děti Rané Péče.   Děti a jejich rodiče si užily relaxaci i zábavu. Využily jsme několik pomůcek, abychom dětem pobyt ve vodě zpestřily. Tímto děkujeme plavecké škole za jejich zapůjčení.
Dobrá nálada, šplouchání vody a smích byly všudypřítomné. Děti byly ve vodním prostředí ve svém živlu.  Je známo, že voda má blahodárné účinky a rozvíjí dětskou motoriku. 
Brzy se těšíme na zopakování této podařené akce.

Za tým RP  
Mgr. Radka Svobodová


ke stažení v pdf

První maškarní rej rané péče CSS Tloskov

V pondělí 19. února se uskutečnil první maškarní rej rané péče CSS Tloskov. V dětském centru Krokodýl v Benešově se sešli indiáni, skřítci, víly, tanečnice z harému a nechyběla čarodějnice,  kočička ani Spiderman.
Hlavní organizátorka  maminka paní Lenka měla již při našem příchodu nachystané úkoly pro všechny masky.
Děti zkoušely skládat puzzle, věšet ponožky na šňůru, házet na cíl apod.
Za každý splněný úkol si vybraly samolepku, kterou doplnily k obrázku splněného úkolu. Všechny děti i maminky úkoly náramně bavily a o co bylo větší překvapení v závěru odpoledne, kdy si každý odnesl balíček sladkostí jako odměnu.
Jako na každém správném karnevalu nechyběla diskotéka zakončená písní ,,Jede, jede mašinka…“, po které se všichni účastníci rozloučili a odcházeli domů.
Velice děkujeme mamince Lence, která toto úžasné odpoledne pro ,,naše“ děti z rané péče připravila a sehnala sponzora na sladké odměny.                                                                                                                                              Za tým RP Radka Jiroušková

Raná péče Tloskov - karnevalRaná péče Tloskov - karnevalRaná péče Tloskov - karnevalRaná péče Tloskov - karnevalRaná péče Tloskov - karnevalRaná péče Tloskov - karnevalRaná péče Tloskov - karnevalRaná péče Tloskov - karnevalRaná péče Tloskov - karneval
Raná péče Tloskov - karnevalRaná péče Tloskov - karneval

Adventní setkání s Mikulášem

V pátek 8. 12. 2017 se uskutečnilo Adventní setkání uživatelů služby Raná péče. V odpoledních hodinách se setkali rodiny s dětmi a týmem Rané péče v kavárně v Tloskově. Rodiče zde měly možnost vzájemného sdílení zkušeností s využívaním služby Raná péče.  Děti se těšily na příchod Mikuláše a Anděla. Všichni si užívali pohostinnosti zdejší kavárny. Mikuláš s Andělem i letos přišli a děti obdarovali malým dárkem. Na oplátku jim děti zazpívali několik písniček a přednesli krásné  básničky. Příjemné odpoledne pokračovalo malým překvapením. Tým Rané péče připravil pro děti i jejich rodiče skupinovou muzikoterapii. Děti si užily hraní na nejrůznější hudební nástroje, pohyb i relaxaci. Celé setkání se neslo v adventním klidu a pohodě.

Těšíme se na další příjemná setkání

Tým služby Raná péče

Program Klubíku Rané péče Benešov

Tisková zpráva: Konference rané péče Benešov

Raná péče

 

Raná péče

Naše akce:

V neděli 10. 9. 2017 proběhl již IV. ročník Benešovského běžeckého festivalu.

Ráno se všichni nadšení sportovci sice probouzeli do deště a zatažené oblohy, ale kolem desáté hodiny se mraky roztrhaly, počasí umoudřilo  a den byl  ideální pro všechny běžce na tratích  od 0,6 km pro nejmenší až po Benešovskou desítku.
Tým Rané péče podpořil Charitativní „Běh pro Matyáše“, který se konal v rámci nabitého programu.
Matýsek a jeho rodina od jara 2017 využívá službu Raná péče CSS Tloskov, poradkyně Radka Svobodová a Iveta Hronková se aktivně zapojily do běhu na 2 km.  
Za ranou péči a rodinu poděkovali Radka Jiroušková společně s Nadačním fondem ZLATÁ HVĚZDA  všem zúčastněným, kteří běh pro Matýska podpořili.
Nadační fond zajistil pokladnu a účet s číslem konta přímo pro Matýska. V průběhu dne se vybralo  23.720 Kč ze startovného a další příspěvky mohou být podány do 9. prosince přímo do pokladny v knihkupectví Daniela v Benešově  nebo na účet.
Šek byl slavnostně předán mamince a Matýskovi za velkého potlesku přímo na podiu. Maminka vysvětlila přítomným, že rodina využije peníze pro zakoupení rehabilitačního stolu a dalších kompenzačních pomůcek, které Matýsek nezbytně potřebuje.

Za tým RP  PhDr. Radka Jiroušková, Mgr. Radka Svobodová

Benešovský běžecký festival

Benešovský běžecký festival
Benešovský běžecký festivalBenešovský běžecký festivalBenešovský běžecký festivalBenešovský běžecký festivalBenešovský běžecký festivalBenešovský běžecký festivalBenešovský běžecký festivalBenešovský běžecký festivalBenešovský běžecký festivalBenešovský běžecký festival

Raná péče - Letní setkání 2017Raná péče - Letní setkání 2017

 V sobotu 17. 6. 2017 jsme uspořádali jako již tradičně červnové setkání uživatelů služby raná péče CSS Tloskov.
S radostí jsme uvítali rodiče a děti, kteří naši službu využívají již nějaký čas. Obzvlášť nás potěšilo, že mezi nás zavítaly i rodiny, které ranou péči již nevyužívají, ale jsou s námi ve stálém kontaktu. Společně jsme se radovali především z úspěchů „našich“ školáků. Dokonce jsme měli možnost prohlédnout si už i jedno vysvědčení se samými jedničkami.
Po deváté hodině jsme se začali scházet v kavárně. Pro děti už byly nachystané hračky, knížky, stavebnice, puzzle, aby se mohly společně zabavit a seznámit se s novými kamarády. A protože děti jsou vynalézaví a živí tvorečkové, za chvíli si spolu posílaly nákladní autíčko, honily se po kavárně a bylo veselo. Rodiče a poradkyně RP si stihli krátce popovídat o tom, jak jde čas, co je nového, jaké dělají děti pokroky a jak se jim daří. Kolem desáté hodiny jsme slavnostně celé setkání zahájili a uvítali našeho prvního hosta MUDr. Michaela Richtera, primáře dětského oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s. Rodiče dostali informace, jak probíhá rekonstrukce dětského oddělení a co nového v nemocnici pro dětské pacienty připravují. Aby si rodiče mohli nerušeně vyslechnout zajímavé povídání, děti výtvarně tvořily. Měly možnost vybarvovat, stříhat a lepit, vyrábět papírové zápichy. Celé tvoření bylo na téma Budulínek.
V 11 hodin jsme se všichni přesunuli na zámek do kinosálu, kde si pro nás maminky z benešovského  Mateřského centra Hvězdička připravily pohádku O Budulínkovi. Společně jsme si zazpívali, zasmáli se, ale také jsme se trochu báli. Liška, která si přišla pro Budulínka, totiž nečekaně seskočila z pódia mezi diváky. Ale nakonec všechno dobře dopadlo, liška byla potrestaná, dědeček s babičkou našli svého Budulínka a nám všem se ulevilo. A také nám trochu vyhládlo. Vrátili jsme se zpátky na kavárnu na oběd. Ale děti stále ještě vyžadovaly nějakou akci. Přesunuli jsme se tedy do tělocvičny. Hotový ráj pro sportovce! Prolézačky, chodníčky, klouzačka, bazének s míčky, hry s padákem, házení míče do kyblíku, trefování do terče, kopání na branku, běžecké závody, slalom… Každý si vybral svoje oblíbené disciplíny a vyzkoušel si i něco nového. Za své snažení všichni dostali malou odměnu.
Rozcházeli jsme se příjemně unavení, ale s hřejivým  pocitem, že naše setkávání má smysl. Celý den se na nás smálo sluníčko a tvářičky maličkých kamarádů mu silně konkurovaly. Těšíme se zase za rok.

Za tým rané péče CSS Tloskov Iveta Hronková, poradkyně RP

Mikulášské setkání rané péče 2016

V pátek 2. prosince 2016 přišel za dětmi z rané péče opět Mikuláš s Andělem, a jak je dobrým zvykem, čerty nechali před bránou, protože zde se setkávají samé hodné a milé děti.

Některé děti se přece jen bály, a tak jsme pro ně připravili sportovní hrátky v tělocvičně, aby se po cestě v autě trochu protáhly a zapomněly na své „strachy“.

Po chvíli byla tělocvična plná nadšených dětí a jejich rodičů, kteří se také zapojili do her s padákem a sledovali své ratolesti, jak si trénují motoriku.

Když si všichni zasportovali, čekala je sladká odměna a poté se rychle přesunuli na kavárnu, kde již zvonil Andílek.

Ten tradičně za básničku nebo písničku rozdával z košíku rané péče s Mikulášem drobné dárečky a rodiče mohli v klidu útulné kavárny a příjemné obsluhy upíjet kávu a sdílet své radosti i starosti.

Tým rané péče děkuje za úžasnou atmosféru a výzdobu kavárny p. Jindřišce Vovsíkové a studentkám za pomoc při realizaci programu.

Za tým rané péče PhDr. Radka Jiroušková

 Zahájení rané péče v Benešově

Ve čtvrtek 10. Listopadu 2016 v rámci celostátní kampaně Týden rané péče proběhlo slavnostní otevření detašovaného pracoviště rané péče v Benešově v Tyršově ulici. Slavnostní zahájení v 9.00 hodin zpestřilo vystoupení kvarteta fléten žákyň ZUŠ Čerčany pod vedením p. učitelky Ivany Masnicové a soubor žáků ZUŠ J. Suka Benešov pod vedením Mgr. Ctirada Sedláčka.  
Pozvání přijali a hosty pozdravili místostarostka města Benešov paní N. Bruková, MUDr. Elza Zemánková, primář pediatrie Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov MUDr. Michael Richter, Mgr. Alena Kunová z Asociace pracovníků rané péče, další hosté, spolupracující odborníci a redaktoři Českého rozhlasu, Benešovského deníku a Jiskry.
Raná péče Tloskov zahájí poradenskou činnost 5. prosince 2016 a od ledna 2017 nás můžete navštívit v Tyršově ulici č. 2061 v Domě s pečovatelskou službou každé sudé pondělí 9.30 hodin – 15.00 hodin. Více viz Služby - Raná péče.

PhDr. R. Jiroušková, vedoucí služby

Raná péče BenešovRaná péče BenešovRaná péče BenešovRaná péče Benešov

Raná péče BenešovRaná péče BenešovRaná péče BenešovRaná péče BenešovRaná péče Benešov

Raná péče BenešovRaná péče BenešovRaná péče Benešov

 

 

 

 

 

Raná péče Benešov (CSS Tloskov)

Centrum sociálních služeb Tloskov
otevře v Benešově kontaktní místo rané péče

Podat pomocnou ruku rodinám s dětmi do sedmi let s ohroženým vývojem nebo mentálním, tělesným či kombinovaným postižením je hlavním cílem Rané péče Centra sociálních služeb (CSS) Tloskov. Ve snaze co nejvíce se přiblížit zájemcům otevře 10. listopadu v objektu společnost RUAH o.p.s. v Tyršově ulici v Benešově své kontaktní místo (detašované pracoviště). V současnosti poskytuje službu přímo v rodinách.

„Snažíme se zájemcům o službu rané péče co nejvíc přiblížit, aby nemuseli jezdit na pohovory do zařízení sociálních služeb. První možnost kontaktu je přímo v rodině, což pro některé rodiny není vždy přijatelné, proto jsme hledali vhodnou alternativu. Ideální se z hlediska naší spádovosti jevil Benešov. Rádi bychom zde také poskytovali poradenství pro rodiny, které jsou stávajícími uživateli rané péče nebo které o této službě uvažují. Raná péče je terénní služba, kdy poradce pracuje s dítětem v přirozeném prostředí domova, někdy jsou třeba další konzultace s asistenty z MŠ a dalšími odborníky, a ty bychom rádi poskytovali zde v Benešově. Konzultace je nezávazná a bezplatná. Budeme zde na neutrální půdě, Benešov je velké město, kam se všichni dobře dostanou a navíc se zde orientují,“ uvedla vedoucí Rané péče CSS Tloskov Radka Jiroušková. V Benešově budou zájemcům k dispozici od 5. prosince každé sudé pondělí mezi 9.30 až 15.00.

Podle ředitele CSS Tloskov Matěje Lipského by všechny děti s různými potřebami měly mít dostatečnou podporu pro svůj vývoj. „Podmínkou toho, aby mohly zůstat v rodině, je však dobrý servis sociálních služeb. Raná péče, která je zdarma, je jednou z nejdůležitějších. Rodiče, kteří jsou po narození dítěte se specifickými potřebami v šoku z toho, co je v životě potkalo, by měli mít možnost hledat pomoc u dostupných odborníků. To je také důvod, proč jsme se domluvili s městem a společností RUAH na otevření kontaktního centra v Benešově,“ uvedl Matěj Lipský. Díky kvalitnímu servisu sociálních služeb tak podle něj může dítě zůstat v rodině.

CSS Tloskov poskytuje terénní služby rané péče kromě Benešovska také na Voticku, Vlašimsku, Dobříšsku a Říčansku. „Každé středisko rané péče v republice má stanovenu spádovou oblast dojezdu. Ze zákona o sociálních službách musíme poskytovat nejméně 75 procent služeb v terénu, v našem případě je to téměř 95 procent,“ dodala Radka Jiroušková. Odbornou pomoc podle ní musí poskytovat speciální pedagog, člověk s vysokoškolským vzděláním, který se v rámci své práce celoživotně vzdělává. Důležitá je také spolupráce s odborníky lékaři. „Tam vidíme největší prostor pro rozšíření – několikrát jsme prezentovali ranou péči na seminářích pro pediatry v Benešově, ale lékaři jsou tak zahlceni dalšími povinnostmi a rodiče jim kladou tolik otázek, že na ranou péči se dostává až později. I z reakcí rodičů pak víme, že o nás věděli, ale že trvalo několik měsíců, než se odhodlali si nám říct o pomoc. Je to škoda, protože raná péče je omezena do sedmi let věku dítěte,“ poznamenala Radka Jiroušková.

Raná péče funguje v CSS Tloskov od začátku systému sociálních služeb, to je téměř deset let. Zprvu byla malou službou pro pár klientů, v současnosti ji využívá 16 rodin.

Nové kontaktní pracoviště Rané péče CSS Tloskov se v Benešově otevře v rámci Týdne rané péče, který každoročně organizuje Společnost pro ranou péči. Letos se uskuteční od 7. do 13. listopadu. Cílem kampaně je představit veřejnosti tuto bezplatnou terénní sociální službu, která podporuje rodiny, kterým se narodilo dítě s postižením nebo kteří pečují o dítě s opožděným nebo ohroženým vývojem. Poradci rané péče do nich dojíždějí, s dítětem cvičí, půjčují mu hračky a pomůcky, které potřebuje, a rodině poskytují také sociální a finanční poradenství. „Chceme veřejnost ubezpečit o tom, že raná péče je pouze podpůrnou, speciálně pedagogickou, ne lékařskou záležitostí. Snahou je, aby rodiče vyhledali pomoc včas,“ dodala Radka Jiroušková. Součástí celorepublikového Týdne rané péče budou besedy, semináře pro odborníky i veřejnost a popularizovat ji budou také televizní pořady.

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

Kontakt pro další informace:

Radka Jiroušková, vedoucí Rané péče CSS Tloskov, tel: 731 156 769, e-mail:  jirouskovar@tloskov.cz
Raná péče Tloskov

V sobotu 4. června se konalo další Letní setkání rané péče  CSS Tloskov na farmě Skalka.
Celý týden jsme netrpělivě sledovali vývoj počasí a doufali, že nás sluníčko nezklame. Sobotní den byl od rána zalitý sluncem, realizační tým setkání na Skalce vše připravil a po deváté hodině jsme začali vítat první malé návštěvníky se svými rodinami. Setkání rané péče to je velká radost z potkávání se s těmi, kteří již rané péči odrostli, ale rádi se přijdou „ukázat“ i s těmi, které pravidelně navštěvujeme v jejich domácím prostředí.
Některé děti tradičně přinesly ukázat své žákovské knížky se samými jedničkami a my jsme na ně patřičně hrdé.
Slavnostní zahájení a přivítání se všemi pokračovalo přednáškou pro rodiče na téma Inkluze s Mgr. Kristou Hořákovou, sdílením zkušeností rodin i odborníků. Na děti čekaly naše dobrovolnice studentky s připraveným tvůrčím stolem, kde mohly malovat, stříhat a starší si vyrobit vlastní svíčku.
Celé dopoledne probíhalo také ve sportovním duchu na farmě se zvířátky, děti se mohly svézt na koni, vyzkoušely si hod na cíl, lovení drobných hraček v obilí a odpoledne si zaplavat ve vyhřívaném bazénu s posuvným dnem.  

Za tým rané péče Radka Jiroušková, vedoucí služby

Fotogalerie:
        

     

Klubík rané péče
V úterý 10. května se poprvé setkaly  maminky s dětmi rané péče Tloskov  v příjemné atmosféře klubu Na svobodě v Benešově. Díky nadšení maminky Lenky H., která se nabídla, že ráda pomůže tato setkávání organizovat  proběhlo příjemné odpoledne doplněné tvůrčími výtvarnými aktivitami, které paní Lenka připravila. Maminky si popovídaly u kávy a nakonec s dětmi v "hudebním koutku" zazpívaly a zahrály. Velký dík patří paní Lence, která zajistila od sponzorů také hračky a pomůcky na tvoření.
Za tým rané péče Radka Jiroušková

V pátek 4. 12. 2015 se  opět po roce uskutečnilo setkání rodin rané péče s Mikulášem a Andělem v kavárně CSS Tloskov.

Kavárna se zaplnila do posledního místa, a tak měl Mikuláš s Andělem plné ruce práce, než vyslechl všechny básničky, písničky a přání dětí.

Každý dostal za odměnu malý dáreček a sladkou čokoládičku.

Děti nadšeně ukazovaly rodičům své odměny a mohly si navíc  vyrobit čertíka a vánoční stromeček z papíru.

Sváteční odpoledne rychle uteklo  v milé předvánoční atmosféře a všichni jsme se rozloučili s přáním všeho dobrého do nového roku.

Za tým rané péče R. Jiroušková

   

V týdnu od 9. 11. – do 13. 11. 2015 se služba raná péče Tloskov připojuje do akce Týden rané péče organizovanou Společností rané péče.
Záštitu nad kampaní převzala ministryně práce a sociálních věcí Mgr. Michaela Marksová a Asociace krajů České republiky.

Týden RANÉ PÉČE
Další info po kliknutí

Večer v  pondělí 5. 10. 2015 proběhla přednáška v Klubu SHM Neveklov v Zahradním klubu   „Dešťovka“.  Maminky požádali o vhled do problematiky dětí s poruchami autistického spektra (PAS)  a prezentaci rané péče CSS Tloskov.

V příjemném prostředí klubu se rozvinula debata se spoustou otázek ohledně individuální práce s dětmi s PAS, strukturování prostředí, komunikace a vizualizace (fotky, obrázky).

PhDr. Radka Jiroušková, vedoucí služby raná péče

 

Týden rané péče (po kliknutí)

V rámci  kampaně Týden  rané péče proběhne prezentace rané péče Tloskov (PhDr. R. Jiroušková a Mgr. S. Drábová). Pozvánka na seminář (po kliknutí).

 

Vedoucí služby:
PhDr. Jiroušková Radka
tel: 731 156 769
e-mail.: jirouskovar@tloskov.cz
Sociální oddělení:
Muchinová Vladimíra
e-mail: muchinovav@tloskov.cz
Působnost:
Benešovsko, Voticko, Vlašimsko, Říčansko, Sedlčansko, Dobříšsko.
 
Zřizovatel: MPSV
Raná péče je poskytována bezplatně.
Poslání
Služba rané péče je zaměřena na podporu rodiny a podporu vývoje dítěte raného věku s ohroženým vývojem, mentálním, tělesným či kombinovaným postižením.
 

 

(c) 2008-2013 DÚSP v Tloskově; (c) 2013 - 2023 CSS Tloskov